Tuesday 23rd June 2008  Loughton


Back to Results Page

 
Club Sprints

 
Under 11 Boys
75m   150m  
1. Mason Barrett 11·9 1. Lewis Pyne 25·7
2. Lewis Pyne 12·1 2. Mason Barrett 26·1
3. Jake Harper 13·1 3. Jake Harper 27.1
4. Mitchell Crane 13·3 4. Mitchell Crane 27.4
5. Oliver Pyne 13·9 5. Josh Thomas 28.7
6. Josh Thomas 14·0 6. Oliver Pyne 28.9
7. Isaac Hamilton 14·5 7. Isaac Hamilton 29.5
       
Under 11 Girls
75m   150m  
1. Hayley Norman (B) 11.6 1. Hayley Norman (B) 23.7
2. Brogan Edwards (A) 12.5 2. Brogan Edwards (A) 25.3
3. Eve Dennehy (B) 12.6 3. Kirsty Carruthers (B) 25.6
4. Kirsty Carruthers (B) 12.7 4. Brogan James (A) 26.0
5. Brogan James (A) 12.9 5. Eve Dennehy (B) 26.2
6. Anna Clark (A) 13.0 6. Anna Clark (A) 27.4
7. Ava James (A) 13.3 7. Ava James (A) 27.8
8= Jessica Barclay (A) 13.6 8. Megan Brooks (A) 28.0
8= Cameron Turner (B) 13.6 9= Jessica Barclay (A) 28.8
10. Sophie Gendler (B) 13.8 9= Sophie Gendler (B) 28.3
11= Megan Brooks (A) 14.0 11. Georgina Hammond(B) 29.9
11= Georgina Hammond(B) 14.0 12. Robyn Alden 33.2
13. Robyn Alden 14.5 13. Aimee Harper 37.2
14. Aimee Harper 17.8      
(The Under 11 Girls’ Championships were run as A and B heats at each distance and the above are the combined results.) 
           
Under 13 Girls
100m   200m  
1.

Sophie Noakes

15·8 1.

Sophie Noakes

34.0
2. Emily Gibbins 16·0 2. Emily Gibbins 34.7
3. Nicole Ali 16·3 3. Nicole Ali 36.0
4. Eva Megelaityte 17·2 4. Alamnah Sims 1 40.5
5. Alamnah Sims 18·6 5. Katie Brooks 42.1
6. Katie Brooks 19.6      
 
Under 15 Boys , Under 17 Men and Under 20 Men
100m   200m  
1.

Peter de Souza (U20)

12·7 1.

Peter de Souza (U20)

26.6
2. Jay Barber (U17) 13·4 2. Jay Barber (U17) 27.3
3. Craig Roders (U17) 14·1 3. Craig Roders (U17) 28.5
4. Joe Halliday (U15) 15·0 4. Joe Halliday (U15) 31.3
           
Under 15 Girls, Under 17 Women and Under 20 Women
100m   200m  
1. Charlotte Gibbins 14·4 1. Amie Harrison (U20) 30·3
2. Amie Harrison (U20) 15·2 2. Charlotte Gibbins (U15) 30·6
3. Francesca Bluck (U17) 15·9 3. Francesca Bluck (U17) 33·8
4. Natasha Orsi (U20) 17·9    
           
Senior Women
100m   200m  
1.

Michaela Davis (W40)

16.0 1.

Michaela Davis (W40)

34·9
2. Barbara Higgins (W50) 16.9 2. Barbara Higgins (W50) 36·4
3. Tania Blundy (W45) 17.3 3. Tania Blundy (W45) 36·6
4. Doris de Souza Brady (W50) 19.2 4. Doris de Souza Brady (W50) 42·4
5. Françoise Fernandez (W55) 20.1 5. Jean Hobbs (W55) 44·1
6. Jean Hobbs (W55) 21.1      
 
Senior Men
100m   200m  
1.

Mitch Belham (M35)

12.1 1.

Tony Babbs (M40)

25.7
2. John McCabe 12.2  2. Gavin Harper 26.4
3. Tony Babbs (M40) 12.7 3. John McCabe 26.4
4. Gavin Harper 12.8 4. Paul Regan 27.2
5. Paul Regan 13.3